Summer Olympics 2012: Medal Predictions and Results for Day 10

Jeremy Fuchs@@jaf78Correspondent IIIAugust 5, 2012

Summer Olympics 2012: Medal Predictions and Results for Day 10

0 of 18

    The Olympics are about pageantry, national pride, lifelong dreams and competitive ideals. And they're about medals. 

    That's where this slideshow comes in: medals. Who's going to win them, and who does win them, on Day 10 of medal competition at the London Games, August 6.

    Bleacher Report's predictions for today's medal winners are based on research into the picks from Sports Illustrated and USA Today, event previews at SI.com and Yahoo, information from sport-specific websites and the expertise of Bleacher Report's Olympic writers.

    Throughout the day, this slideshow will update with the actual winners in each event.

Sailing; Women's Laser Radial-One Person Dinghy

1 of 18

    Event time: 8 a.m. EST

    Venue: Weymouth and Portland

    Actual Medalists

    Gold: Xu Lijia, China

    Silver: Marit Bouwmeeseter, Netherlands

    Bronze: Evi Van Acker, Belgium

    Predicted Medalists

    Gold: Marit Bouwmeeseter, Netherlands

    Silver: Xu Lijia, China

    Bronze: Evi Van Acker, Belgium

Shooting: Men's 50-Meter Rifle 3 Positions

2 of 18

    Event time: 8:45 a.m. EST

    Venue: Royal Artillery Barracks

    Actual Medalists

    Gold: Niccolo Campriani, Italy

    Silver: Kim Jonghyun, South Korea

    Bronze: Matthew Emmons, USA

    Predicted Medalists

    Gold: Niccolo Campriani, Italy

    Silver: Matthew Emmons, USA

    Bronze: Jason Parker, USA

    Of note: Campriani is the only man ranked in the top three in two events (via SI).

Equestrian: Mixed Jumping Team Final

3 of 18

    Event time: 9 a.m. EST

    Venue: Greenwich Park

    Actual Medalists

    Gold: Great Britain

    Silver: Netherlands

    Bronze: Saudi Arabia

    Predicted Medalists

    Gold: Brazil

    Silver: Great Britain

    Bronze: USA

    Of note: USA won this event in 2008.

Gymnastics: Men's Rings

4 of 18

    Event time: 9 p.m. EST

    Venue: North Greenwich Arena

    Actual Medalists

    Gold: Arthur Nabarrete Zanetti, Brazil

    Silver: Chen Yibing, China

    Bronze: Matteo Morandi, Italy

    Predicted Medalists

    Gold: Chen Yibing, China

    Silver: Arthur Nabarrete Zanetti, Brazil

    Bronze: Aleksandr Balandin, Russia

    Of note: Chen is the defending champ.

Sailing: Men's Laser-One Person Dinghy

5 of 18

    Event time: 9 a.m. EST

    Venue: Weymouth and Portland

    Actual Medalists

    Gold: Tom Slingsby, Australia

    Silver: Pavlos Kontides, Cyprus

    Bronze: Rasmus Myrgren, Sweden

    Predicted Medalists

    Gold: Tom Slingsby, Australia

    Silver: Pavlos Kontides, Cyprus

    Bronze: Rasmus Myrgren, Sweden

    Of note: Slingsby was 22nd in Beijing.

Gymnastics: Women's Uneven Bars

6 of 18

    Event time: 9:50 a.m. EST

    Venue:  North Greenwich Arena

    Actual Medalists:

    Gold: Aliya Mustafina, Russia

    Silver: He Kexin, China

    Bronze: Beth Tweedle, Great Britain

    Predicted Medalists:

    Gold: Viktoria Komova, Russia

    Silver: Gabby Douglas, U.S.

    Bronze: Aliya Mustafina, Russia

    Of note:  Komova won gold at the uneven bars at the 2012 European Championships.

Gymnastics: Men's Vault

7 of 18

    Event time: 10:41 a.m. EST

    Venue: North Greenwich Park

    Actual Medalists

    Gold:Yang Hak-Seon, South Korea

    Silver: Denis Ablyazin, Russia

    Bronze: Igor Radivilov, Ukraine

    Predicted Medalists

    Gold:Yang Hak-Seon, South Korea

    Silver: Flavius Koczi, Romania

    Bronze: Igor Radivilov, Ukraine

    Of note: South Korea has never won a gymnastics gold. 

Shooting: Men's Trap Final

8 of 18

    Event time: 11 a.m. EST

    Venue: Royal Artillery Barracks

    Actual Medalists

    Gold: Giovanni Cernogoraz, Croatia

    Silver: Massimo Fabbrizi, Italy

    Bronze: Feeaid Aldeehani, Kuwait

    Predicted Medalists

    Gold: Alexey Alipov, Russia

    Silver: Massimo Fabbrizi, Italy

    Bronze: Alberto Fernandez, Spain

    Of note: Alipov won gold in 2004.

Cycling: Men's Sprint Final

9 of 18

    Event time: 12:40 p.m. EST

    Venue: Velodrome

    Actual Medalists

    Gold: Jason Kenny, Great Britain

    Silver: Gregory Bauge, France

    Bronze: Shane Perkins, Australia

    Predicted Medalists

    Gold: Jason Kenny, Great Britain

    Silver: Gregory Bauge, France

    Bronze: Shane Perkins, Australia

    Of note: Kenny medaled in ’08. 

Wrestling: Men's Greco-Roman 120kg (265 Pounds) Final

10 of 18

    Event time: 1:25 p.m. EST

    Venue: ExCeL-North Arena 2

    Actual Medalists

    Gold: Mijain Lopez, Cuba

    Silver: Heiki Nabi, Estonia

    Bronze: Johan Euren, Sweden

    Bronze: Riza Kayaalp, Turkey

    Predicted Medalists

    Gold: Riza Kayaalp, Turkey

    Silver: Mijain Lopez, Cuba

    Bronze: Lukasz Banak, Poland

    Bronze: Dremiel Byers, USA

    Of note: Kayaalp beat Lopez at the 2011 World Championships.

Wrestling; Men's Greco-Roman 84kg (185 Pounds) Final

11 of 18

    Event time: 1:25 p.m. EST

    Venue: ExCeL- North Arena 2

    Actual Medalists

    Gold: Alan Khugaev, Russia

    Silver: Karam Ebrahim, Egypt

    Bronze: Danyel Gajiyev, Kazakhstan

    Bronze: Damian Janikowski, Poland

    Predicted Medalists

    Gold: Alim Selimau, Belarus

    Silver: Hristo Marinov, Bulgaria

    Bronze: Rami Hietaniemi, Poland

    Bronze: Nenad Zugaj, Croatia

    Of note: Selimau won gold at the 2011 World Championships. 

Wrestling; Men's Greco-Roman 60kg (132 Pounds) Final

12 of 18

    Event time: 1:25 p.m. EST

    Venue: ExCeL-North Arena 2

    Actual Medalists

    Gold: Omid Haji Noroozi, Iran

    Silver: Revaz Lashkhi, Georgia

    Bronze: Zaur Kuramagomedov, Russia

    Bronze: Ryutaro Matsumoto, Japan

    Predicted Medalists

    Gold: Zaur Kuramagomedov, Russia

    Silver: Omid Haji Noroozi, Iran

    Bronze: Jung Ji-Hyun, South Korea

    Bronze: Ryutaro Matsumoto, Japan

    Of note: Jung won gold at the 2004 Athens Games. 

Track and Field: Women's Pole Vault

13 of 18

    Event time: 2 p.m. EST

    Venue: Olympic Stadium

    Actual Medalists

    Gold: Jenn Suhr, U.S

    Silver: Yarisley Silva, Cuba

    Bronze: Yelena Isinbayeva, Russia

    Predicted Medalists

    Gold: Yelena Isinbayeva, Russia

    Silver: Yarisley Silva, Cuba

    Bronze: Jenn Suhr, U.S.

    Of note: Isinbayeva is a two-time Olympic champ. 

Weightlifting: Men's 105kg (231 Pounds) Final

14 of 18

    Event time: 2 p.m. EST

    Venue: ExCel-South Arena 3

    Predicted Medalists

    Gold: Oleksiy Torokhtiy, Ukraine

    Silver: Navab Nashirshelal, Iran

    Bronze: Bartiomiej Bonk, Poland

    Predicted Medalists

    Gold: Khadzhimurat Akkayev, Russia

    Silver: Dmitry Klokov, Russia

    Bronze: Oleksiy Torokhtiy, Ukraine

    Of note: Klokov won silver in Beijing.

Track and Field: Women's Shot Put

15 of 18

    Event time: 2:15 p.m. EST

    Venue: Olympic Stadium

    Actual Medalists

    Gold: Nadezhda Ostapchuk, Belarus

    Silver: Valerie Adams, New Zealand

    Bronze: Gong Lijiao, China

    Predicted Medalists

    Gold: Valerie Adams, New Zealand

    Silver: Nadezhda Ostapchuk, Belarus

    Bronze: Gong Lijiao, China

    Of note: Adams is the defending champ. 

Track and Field: Men's 400-Meter Hurdles

16 of 18

    Event time: 3:45 p.m. EST

    Venue: Olympic Stadium

    Actual Medalists

    Gold: Felix Sanchez, Dominican Republic

    Silver: Michael Tinsley, USA

    Bronze: Javier Culson, Puerto Rico

    Predicted Medalists

    Gold: Javier Culson, Puerto Rico

    Silver: Michael Tinsley, USA

    Bronze: Dai Greene, Great Britain

    Of note: Tinsley won this event at the U.S. Trials. 

Track and Field: Women's 3000-Meter Steeplechase

17 of 18

    Event time: 4:05 p.m. EST

    Venue: Olympic Stadium

    Actual Medalists

    Gold: Yuliya Zaripova, Russia

    Silver: Habibi Ghribi, Tunisia 

    Bronze: Sofia Assefa, Ethiopia

    Predicted Medalists

    Gold: Milcah Chemos Cheywa, Kenya

    Silver: Sofia Assefa, Ethiopia

    Bronze: Yuliya Zaripova, Russia

    Of note: Chewya won bronze at the 2011 World Championships. 

Track and Field: Men's 400 Meters

18 of 18

    Event time: 4:30 p.m. EST

    Venue: Olympic Stadium

    Actual Medalists

    Gold: Kirani James, Grenada

    Silver: Luguelin Santos, Dominican Republic

    Bronze: Lalonde Gordon, Trinidad and Tobago

    Predicted Medalists

    Gold: Kirani James, Grenada

    Silver: Chris Brown, Bahamas

    Bronze: Luguelin Santos, Dominican Republic

    Of note: James is the world champion, and he's just 19 years old.

🚨 SPORTS NEWS ➡️ YOUR INBOX

The latest in the sports world, emailed daily.


X