2013 BWF World Championships: Draw, Dates, Full Schedule and Teams

Use your ← → (arrow) keys to browse more stories
2013 BWF World Championships: Draw, Dates, Full Schedule and Teams
Syamsul Bahri Muhammad/Getty Images

The time has come to crown the world champions.

The BWF World Championships are set to commence on Monday from Guangzhou, China, where the best badminton players in the world will begin their run through the stacked bracket with hopes of winning the title.

Five tournaments are set for the coming days: men’s singles and doubles, women’s singles and doubles, and mixed doubles. It’s going to be difficult to go undefeated throughout each bracket, as most of the anticipated matches could go either way.

The BWF World Championships were first held in 1977 and were usually every other year. But in 2003, it was decided that the championships would be held each year, with the exception of years when the Olympics would be held. That being said, this year’s championships are the first since 2011.

Which competitors will rise to the occasion and earn the right to be called world champions? Here’s a look at everything you need to know for the 2013 BWF World Championships, including the schedules, draws and the player you can’t afford to miss compete once everything gets under way from China.

 

Dates: Monday, August 5 through Sunday, August 11

 

Schedule (For full the complete schedule, head to TournamentSoftware.com)

Day 1 Schedule (Monday, August 5)
Time (ET) Bracket Matchup Location
Starting at 12 a.m. XD Jakub Bitman/Alzbeta Basova vs. Kenichi Hayakawa/Misaki Matsutomo Main Location - 1 (TV)
Followed by MS Chong Wei Lee (1) vs. Scott Evans Main Location - 1 (TV)
Followed by MS Pengyu Du (3) vs. Wan Ho Son Main Location - 1 (TV)
Followed by WD Yu Chin Chien/Ti Jung Wu vs. Rie Eto/Yu Wakita Main Location - 1 (TV)
Followed by MS Dan Lin vs. Sattawat Pongnairat Main Location - 1 (TV)
Followed by MS Luka Wraber vs. Long Chen (2) Main Location - 1 (TV)
Followed by WD Hung Yung Chan/Hoi Wah Chau vs. Johanna Goliszewski/Birgit Michels Main Location - 1 (TV)
Followed by XD Aik Quan Tan/Pei Jing Lai vs. Tao Jiaming/Jinhua Tang Main Location - 1 (TV)
Followed by WD Liu Ying Goh/Yin Loo Lim vs. Irina Khlebko/Ksenia Polikarpova Main Location - 1 (TV)
Followed by MS Tommy Sugiarto (8) vs. Hans-Kristian Vittinghus Main Location - 1 (TV)
Followed by WD Line Damkjaer Kruse/Marie Roepke vs. Pradnya Gadre/Ashwini Ponnappa Main Location - 1 (TV)
Followed by MS Eric Pang vs. Kenichi Tago (5) Main Location - 1 (TV)
Followed by MS Kashyap Parupalli (13) vs. Raul Must Main Location - 1 (TV)
10 p.m. (Sunday) XD Min Chun Liao/Hsiao Huan Chen vs. Arun Vishnu/Aparna Balan Main Location - 2
10 p.m. (Sunday) MS Jarolim Vicen vs. Edwin Ekiring Main Location - 3
10 p.m. (Sunday) XD Vitalij Durkin/Nina Vislova vs. Freek Golinski/Severine Corvilain Main Location - 4
10 p.m. (Sunday) XD Yun Lung Chan/Ying Suet Tse vs. Mads Pieler Kolding/Kamilla Rytter Juhl Main Location - 1 (TV)
10:40 p.m. (Sunday) XD Hung Ling Chen/Wen Hsing Cheng vs. Lino Munoz/Cynthia Gonzalez Main Location - 2
10:40 p.m. (Sunday) XD Hirokatsu Hashimoto/Miyuki Maeda vs. Tarun Kona/Ashwini Ponnappa Main Location - 3
10:40 p.m. (Sunday) MS Marc Zwiebler (11) vs. Valeriy Atrashchenkov Main Location - 4
11:20 p.m. (Sunday) MS Michael Lahnsteiner vs. Vladimir Ivanov Main Location - 2
11:20 p.m. (Sunday) MS Ajay Jayaram vs. Wing Ki Wong (12) Main Location - 4
11:20 p.m. (Sunday) XD Chun Hei Lee/Hoi Wah Chau vs. Gennadiy Natarov/Yuliya Kazarinova Main Location - 3
12 a.m. MS Takuma Ueda (16) vs. Yong Zhao Ashton Chen Main Location - 3
12 a.m. MS Rajiv Ouseph vs. Wei Feng Chong (15) Main Location - 2
12 a.m. XD Jian Guo Ong/Yin Loo Lim vs. Peter Kaesbauer/Isabel Herttrich Main Location - 4
12: 40 a.m. WD Hui Ern Ng/Hui Lin Ng vs. Amanda Brown/Kritteka Gregory Main Location - 2
12: 40 a.m. XD Nico Ruponen/Amanda Hogstrom vs. Chris Langridge/Heather Olver Main Location - 3
12: 40 a.m. MS Zhengming Wang (14) vs. Yuhan Tan Main Location - 4
1:20 a.m. MS Ville Lang vs. Viktor Axelsen Main Location - 3
1:20 a.m. XD Ki Jung Kim/Kyung Eun Jung vs. Max Schwenger/Carla Nelte Main Location - 2
1:20 a.m. MS Simon Santoso vs. Jen Hao Hsu Main Location - 4
2 a.m. XD Songphon Anugritayawon/ Kunchala Voravichitchaikul vs. Valeriy Atrashchenkov/Anna Kobceva Main Location - 2
2 a.m. MS Howard Shu vs. Toby Penty Main Location - 3
2 a.m. XD Baek Choel Shin/Hye Won Eom vs. Phillip Chew/Jamie Subandhi Main Location - 4
2:40 a.m. MS Tanongsak Saensomboonsuk vs. Brice Leverdez Main Location - 2
2:40 a.m. XD Anthony Dumartheray/Sabrina Jaquet vs. Sergey Lunev/Evgenia Dimova Main Location - 3
2:40 a.m. MS Petr Koukal vs. Erik Meijs Main Location - 4
3:20 a.m. MS Yun Hu (6) vs. Niluka Karunaratne Main Location - 2
3:20 a.m. XD Sam Magee/Chloe Magee vs. Jorrit De Ruiter/Samantha Barning Main Location - 3
3:20 a.m. WD Steffi Annys/Severine Corvilain vs. Hsiao Huan Chen/Chia Wen Lai Main Location - 4
4 a.m. XD Mahmoud El Sayad/Nadine Ashraf vs. Oliver Leydon-Davis/Susannah Leydon-Davis Main Location - 2
4 a.m. MS Matthieu Lo Ying Ping vs. Boonsak Ponsana (4) Main Location - 4
4 a.m. MS Pablo Abian vs. Osleni Guerrero Main Location - 3
4:40 a.m. MS Dieter Domke vs. Jan Frohlich Main Location - 2
4:40 a.m. MS Iztok Utrosa vs. Tien Chen Chou Main Location - 4
4:40 a.m. WD Aparna Balan/Siki Reddy N. vs. Lauren Smith/Gabrielle White Main Location - 3
5:20 a.m. MS Henri Hurskainen vs. Marius Myhre Main Location - 3
5:20 a.m. MS Dong Keun Lee vs. Jan O Jorgensen (9) Main Location - 4
5:20 a.m. MS Joe Wu vs. Tien Minh Nguyen (7) Main Location - 2
6 a.m. MS Dmytro Zavadsky vs. Eetu Heino Main Location - 2
6 a.m. WD Yuliya Kazarinova/Anna Kobceva vs. Eva Lee/Paula Lynn Obanana Main Location - 3
6 a.m. WD Isabel Herttrich/Carla Nelte vs. Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva Main Location - 4
6:40 a.m. WD Yuriko Miki/Koharu Yonemoto vs. Anna Rankin/Madeleine Stapleton Main Location - 2
6:40 a.m. MS Vladimir Malkov vs. Daren Liew Main Location - 3
6:40 a.m. WD Audrey Fontaine/Emilie Lefel vs. Amelia Alicia Anscelly/Fie Cho Soong Main Location - 4
7:20 a.m. WD Kai Hsin Chiang/Pei-Ling Tsai vs. Heather Olver/Kate Robertshaw Main Location - 2
7:20 a.m. MS Alistair Casey vs. Sho Sasaki Main Location - 3
7:20 a.m. MS Zi Liang Derek Wong vs. Sony Dwi Kuncoro (10) Main Location - 4
8 a.m. WD Imogen Bankier/Petya Nedelcheva vs. Narissapat Lam/Saralee Thoungthongkam Main Location - 3
8 a.m. WD Rulan Yeh/Rulien Yeh vs. Tatjana Bibik/Anastasia Chervaykova Main Location - 2
8 a.m. MS Misha Zilberman vs. Dionysius Hayom Rumbaka Main Location - 4

TournamentSoftware.com

Day 2 Schedule (Tuesday)
Time (ET) Bracket Matchup Location
Starting at 1 a.m. WS Sayaka Takahashi vs. Jing Yi Tee Main Location - 1 (TV)
Followed by XD Chris Adcock (16)/Gabrielle White vs. TBD Main Location - 1 (TV)
Followed by XD Muhammad Rijal (6)/Debby Susanto vs. TBD Main Location - 1 (TV)
Followed by XD Chen Xu (1)/Jin Ma vs. TBD Main Location - 1 (TV)
Followed by XD Peng Soon Chan (5)/Liu Ying Goh vs. TBD Main Location - 1 (TV)
Followed by WS Yanjiao Jiang vs. Marija Ulitina Main Location - 1 (TV)
Followed by XD Sudket Prapakamol (7)/Saralee Thoungthongkam vs. TBD Main Location - 1 (TV)
Followed by MD Rasmus Bonde/Mads Conrad-Petersen vs. Yonathan Suryatama Dasuki/Hendra Aprida Gunawan Main Location - 1 (TV)
Followed by WS Adrianti Firdasari vs. Carolina Marin Main Location - 1 (TV)
Followed by XD Nan Zhang (2)/Yunlei Zhao vs. TBD Main Location - 1 (TV)
Followed by MD Wei Hong/Ye Shen vs. Hung Ling Chen/Chia Pin Lu Main Location - 1 (TV)
Followed by MD Mohd Zakry Abdul Latif/Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari vs. Phillip Chew/Sattawat Pongnairat Main Location - 1 (TV)
1 a.m. MD Ronel Estanislao/Paul Jefferson Vivas vs. Gennadiy Natarov/Artem Pochtarev Main Location - 2
1 a.m. WS Aiying Xing vs. Jamie Subandhi Main Location - 3
1 a.m. XD Michael Fuchs (12)/Birgit Michels vs. TBD Main Location - 4
1:40 a.m. MD Chris Langridge/Peter Mills vs. Tsz Kit Chan/Lok Kei Lo Main Location - 2
1:40 a.m. MD Kevin Dennerly-Minturn/Oliver Leydon-Davis vs. Ingo Kindervater/Johannes Schoettler Main Location - 4
1:40 a.m. WS Chloe Magee vs. Hsiao Ma Pai Main Location - 3
2:20 a.m. MD Evgenij Dremin/Sergey Lunev vs. Daniel Font/Oliver Gwilt Main Location - 2
2:20 a.m. XD Joachim Fischer Nielsen (4)/Christinna Pedersen vs. TBD Main Location - 3
2:20 a.m. MD V Shem Goh/Khim Wah Lim vs. Martin Campbell/Patrick Machugh Main Location - 4
3 a.m. MD Jonas Christensen/Marius Myhre vs. Marcus Ellis/Paul Van Rietvelde Main Location - 2
3 a.m. MD Lukasz Moren/Wojciech Szkudlarczyk vs. Philip Joper Escueta/Magnaye Peter Gabriel Main Location - 3
3 a.m. XD Tontowi Ahmad (3)/Liliyana Natsir vs. TBD Main Location - 4
3:40 a.m. WS Sabrina Jaquet vs. Olga Konon Main Location - 2
3:40 a.m. XD Riky Widianto (10)/Puspita Richi Dili vs. TBD Main Location - 4
3:40 a.m. XD Anders Kristiansen (13)/Julie Houmann vs. TBD Main Location - 3
4:20 a.m. XD Danny Bawa Chrisnanta (14)/Yu Yan Vanessa Neo vs. TBD Main Location - 2
4:20 a.m. WS Nicole Schaller vs. Kirsty Gilmour Main Location - 3
4:20 a.m. XD Zihan Qiu (15)/Yixin Bao vs. TBD Main Location - 4
5 a.m. WS Linda Zetchiri vs. Li Michelle Main Location - 2
5 a.m. WS Kaori Imabeppu vs. Aprilla Yuswandari Main Location - 3
5 a.m. XD Fran Kurniawan (9)/Shendy Puspa Irawati vs. TBD Main Location - 4
5:40 a.m. WS Tsz Ka Chan vs. Line Kjaersfeldt Main Location - 2
5:40 a.m. XD Yeon Seong Yoo (11)/Ye Na Jang vs. TBD Main Location - 3
5:40 a.m. WS Beatriz Corrales vs. Kristina Gavnholt Main Location - 4
6:20 a.m. MD Hirokatsu Hashimoto/Noriyasu Hirata vs. Lopez Andres/Lino Munoz Main Location - 4
6:20 a.m. MD Chris Adcock/Andrew Ellis vs. Ruud Bosch/Koen Ridder Main Location - 3
6:20 a.m. WS Olga Golovanova vs. Alesia Zaitsava Main Location - 2
7 a.m. WS Sarah Walker vs. Kate Foo Kune Main Location - 3
7 a.m. WS Akvile Stapusaityte vs. Juan Gu Main Location - 2
7 a.m. MD Peter Kaesbauer/Josche Zurwonne vs. Pranaav Jerry Chopra/Akshay Dewalkar Main Location - 4
7:40 a.m. MD Tarun Kona/Arun Vishnu vs. Adam Cwalina/Przemyslaw Wacha Main Location - 2
7:40 a.m. WS Belaetrix Manuputi vs. Sandra-Maria Jensen Main Location - 3
7:40 a.m. XD Robert Mateusiak (8)/Nadiezda Zieba vs. TBD Main Location - 4
8:20 a.m. MD Mattijs Dierickx/Freek Golinski vs. Songphon Anugritayawon/Sudket Prapakamol Main Location - 3
8:20 a.m. WS Natalia Perminova vs. Petya Nedelcheva Main Location - 2
8:20 a.m. MD Chun Hei Lee/Ka Long Ng vs. Adrian Liu/Derrick Ng Main Location - 4

TournamentSoftware.com

 

Draws

Men's Singles Draw (via TournamentSoftware.com)

Ben Hoskins/Getty Images

Lee Chong Wei (1)
Scott Evans
 
Misha Zilberman
Dionysius Hayom Rumbaka
 
Wang Zhengming (14)
Yuhan Tan
 
Michael Lahnsteiner
Vladimir Ivanov
 
Tommy Sugiarto (8)
Hans-Kristian Vittinghus
 
Simon Santoso
Hsu Jen Hao
 
Marc Zwiebler (11)
Valeriy Atrashchenkov
 
Howard Shu
Toby Penty
 
Du Pengyu (3)
Son Wan Ho
 
Tanongsak Saensomboonsuk
Brice Leverdez
 
Takuma Ueda (16)
Yong Zhao Ashton Chen
 
Ville Lang
Viktor Axelsen
 
Hu Yun (6)
Niluka Karunaratne
 
Jarolim Vicen
Edwin Ekiring
 
Parupalli Kashyap (13)
Raul Must
 
Petr Koukal
Erik Meijs
 
Pablo Abian
Osleni Guerrero
 
Ajay Jayaram
Wong Wing Ki (12)
 
Dieter Domke
Jan Frohlich
 
Joe Wu
Tien Minh Nguyen (7)
 
Iztok Utrosa
Chou Tien Chen
 
Lee Dong Keun
Jan O Jorgensen (9)
 
Henri Hurskainen
Marius Myhre
 
Matthieu Lo Ying Ping
Boonsak Ponsana (4)
 
Dmytro Zavadsky
Eetu Heino
 
Rajiv Ouseph
Wei Feng Chong (15)
 
Lin Dan
Sattawat Pongnairat
 
Eric Pang
Kenichi Tago (5)
 
Vladimir Malkov
Daren Liew
 
Zi Liang Derek Wong
Sony Dwi Kuncoro (10)
 
Alistair Casey
Sho Sasaki
 
Luka Wraber
Chen Long (2)

 

Women's Singles Draw (via TournamentSoftware.com)

Michael Regan/Getty Images

Li Xuerui (1)
Bye
 
Jiang Yanjiao
Marija Ulitina
 
Lindaweni Fanetri (9)
Bye
 
Beatriz Corrales
Kristina Gavnholt
 
Tai Tzu Ying (6)
Bye
 
Nicole Schaller
Kirsty Gilmour
 
Sapsiree Taerattanachai (12)
Bye
 
Linda Zetchiri
Li Michelle
 
Saina Nehwal (3)
Bye
 
Olga Golovanova
Alesia Zaitsava
 
Porntip Buranaprasertsuk (15)
Bye
 
Aiying Xing
Jamie Subandhi
 
Minatsu Mitani (8)
Bye
 
Sayaka Takahashi
Jing Yi Tee
 
Bae Yeon Ju (13)
Bye
 
Chan Tsz Ka
Line Kjaersfeldt
 
Adrianti Firdasari
Carolina Marin
 
Bye
Busanan Ongbumrungpan (14)
 
Sarah Walker
Kate Foo Kune
 
Bye
Sung Ji Hyun (5)
 
Sabrina Jaquet
Olga Konon
 
Bye
Yip Pui Yin (16)
 
Akvile Stapusaityte
Juan Gu
 
Bye
Ratchanok Intanon (4)
 
Natalia Perminova
Petya Nedelcheva
 
Bye
Eriko Hirose (11)
 
Chloe Magee
Pai Hsiao Ma
 
Bye
Wang Shixian (7)
 
Kaori Imabeppu
Aprilla Yuswandari
 
Bye
P. V. Sindhu (10)
 
Belaetrix Manuputi
Sandra-Maria Jensen
 
Bye
Wang Yihan (2)

 

Men's Doubles Draw (via TournamentSoftware.com)

Syamsul Bahri Muhammad/Getty Images

Ko Sung Hyun (1)
Lee Yong Dae (1)
Bye
 
Rasmus Bonde
Mads Conrad-Petersen 
Yonathan Suryatama Dasuki
Hendra Aprida Gunawan
 
Lee Sheng Mu (13)
Tsai Chia Hsin (13)
Bye
 
Kevin Dennerly-Minturn
Oliver Leydon-Davis 
Ingo Kindervater
Johannes Schoettler
 
Mohammad Ahsan (6)
Hendra Setiawan (6)
Bye 
 
Ronel Estanislao
Paul Jefferson Vivas 
Gennadiy Natarov
Gennadiy Natarov
 
Alvent Yulianto Chandra (15)
Markis Kido (15)
Bye 
 
Kona Tarun
Arun Vishnu 
Adam Cwalina
Przemyslaw Wacha
 
Hiroyuki Endo (4)
Kenichi Hayakawa (4)
Bye
 
Chris Langridge
Peter Mills 
Chan Tsz Kit
Lo Lok Kei
 
Vladimir Ivanov (14)
Ivan Sozonov (14)
Bye 
 
Mohd Zakry Abdul Latif
Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari 
Phillip Chew
Sattawat Pongnairat
 
Cai Yun (8)
Fu Haifeng (8)
Bye 
 
Mattijs Dierickx
Freek Golinski 
Songphon Anugritayawon
Sudket Prapakamol
 
Thien How Hoon (11)
Wee Kiong Tan (11)
Bye 
 
V Shem Goh 
Khim Wah Lim
Martin Campbell
Patrick Machugh 
 
Jonas Christensen
Marius Myhre 
Marcus Ellis
Paul Van Rietvelde
 
Bye
Angga Pratama (10)
Ryan Agung Saputra (10)
 
Hirokatsu Hashimoto
Noriyasu Hirata 
Lopez Andres
Lino Munoz
 
Bye
Liu Xiaolong (7)
Qiu Zihan (7)
 
Chris Adcock
Andrew Ellis 
Ruud Bosch
Koen Ridder
 
Bye
Chai Biao (9)
Zhang Nan (9)
 
Lukasz Moren
Wojciech Szkudlarczyk
Philip Joper Escueta
Magnaye Peter Gabriel
 
Bye
Mathias Boe (3)
Carsten Mogensen (3)
 
Evgenij Dremin
Sergey Lunev
Daniel Font
Oliver Gwilt
 
Bye
Shin Baek Choel (12)
Yoo Yeon Seong (12)
 
Hong Wei
Shen Ye
Chen Hung Ling
Lu Chia Pin
 
Bye
Kim Ki Jung (5)
Kim Sa Rang (5)
 
Lee Chun Hei
Ng Ka Long
Adrian Liu
Derrick Ng
 
Bye
Maneepong Jongjit (16)
Nipitphon Puangpuapech (16)
 
Peter Kaesbauer
Josche Zurwonne
Pranaav Jerry Chopra
Akshay Dewalkar
 
Bye
Kien Keat Koo (2)
Boon Heong Tan (2)

 

Women's Doubles Draw (via TournamentSoftware.com)

Syamsul Bahri Muhammad/Getty Images

Wang Xiaoli (1)
Yu Yang (F)
Bye
 
Cheng Wen Hsing
Hsieh Pei Chen
Bye
 
Lee So Hee (13)
Shin Seung Chan (13)
Bye
 
Hui Ern Ng 
Hui Lin Ng
Amanda Brown
Kritteka Gregory
 
Miyuki Maeda (6)
Satoko Suetsuna (6)
Bye
 
Chan Hung Yung 
Chau Hoi Wah
Johanna Goliszewski
Birgit Michels
 
Jung Kyung Eun (11) 
Kim Ha Na (11)
Bye
 
Liu Ying Goh 
Yin Loo Lim
Irina Khlebko
Ksenia Polikarpova
 
Christinna Pedersen (4) 
Kamilla Rytter Juhl (4)
Bye
 
Yuliya Kazarinova 
Anna Kobceva
Eva Lee
Paula Lynn Obanana
 
Duanganong Aroonkesorn (10) 
Kunchala Voravichitchaikul (10)
Bye
 
Steffi Annys 
Severine Corvilain
Chen Hsiao Huan
Lai Chia Wen
 
Bao Yixin (7) 
Zhong Qianxin (7)
Bye
 
Aparna Balan 
N. Siki Reddy
Lauren Smith
Gabrielle White
 
Gebby Ristiyani Imawan (15)
Tiara Rosalia Nuraidah (15)
Bye
 
Chien Yu Chin
Wu Ti Jung
Rie Eto
Yu Wakita
 
Yuriko Miki
Koharu Yonemoto
Anna Rankin
Madeleine Stapleton
 
Bye
Vivian Kah Mun Hoo (14)
Khe Wei Woon (14)
 
Isabel Herttrich
Carla Nelte
Gabriela Stoeva
Stefani Stoeva
 
Bye
Eom Hye Won (8)
Jang Ye Na (8)
 
Audrey Fontaine
Emilie Lefel
Amelia Alicia Anscelly
Fie Cho Soong
 
Bye
Pia Zebadiah Bernadeth (9)
Rizki Amelia Pradipta (9)
 
Imogen Bankier
Petya Nedelcheva
Narissapat Lam
Saralee Thoungthongkam
 
Bye
Misaki Matsutomo (3)
Ayaka Takahashi (3)
 
Chiang Kai Hsin
Tsai Pei-Ling
Heather Olver
Kate Robertshaw
 
Bye
Ko A Ra (16)
Yoo Hae Won (16)
 
Line Damkjaer Kruse
Marie Roepke
Pradnya Gadre
Ashwini Ponnappa 
 
Bye
Tian Qing (5)
Zhao Yunlei (5)
 
Rulan Yeh
Rulien Yeh
Tatjana Bibik
Anastasia Chervaykova 
 
Bye
Poon Lok Yan (12)
Tse Ying Suet (12)
 
Bye
Jacqueline Guan
Gronya Somerville
 
Bye
Ma Jin (2)
Tang Jinhua (2)

 

Mixed Doubles Draw (via TournamentSoftware.com)

Michael Regan/Getty Images

Xu Chen (1)
Ma Jin (1)
Bye
 
Chan Yun Lung
Tse Ying Suet
Mads Pieler Kolding
Kamilla Rytter Juhl 
 
Qiu Zihan (15)
Bao Yixin (15)
Bye
 
Aik Quan Tan
Pei Jing Lai
Jiaming Tao
Tang Jinhua 
 
Robert Mateusiak (8)
Nadiezda Zieba (8)
Bye 
 
Sam Magee
Chloe Magee
Jorrit De Ruiter
Samantha Barning 
 
Michael Fuchs (12)
Birgit Michels (12)
Bye
 
Vitalij Durkin
Nina Vislova
Freek Golinski
Severine Corvilain 
 
Joachim Fischer Nielsen (4)
Christinna Pedersen (4)
Bye
 
Songphon Anugritayawon 
Kunchala Voravichitchaikul
Valeriy Atrashchenkov 
Anna Kobceva
 
Danny Bawa Chrisnanta (14) 
Yu Yan Vanessa Neo (14)
Bye
 
Shin Baek Choel
Eom Hye Won 
Phillip Chew
Jamie Subandhi
 
Muhammad Rijal (6)
Debby Susanto (6)
Bye
 
Hirokatsu Hashimoto
Miyuki Maeda 
Kona Tarun
Ashwini Ponnappa
 
Chris Adcock (16)
Gabrielle White (16)
Bye
 
Chen Hung Ling
Cheng Wen Hsing 
Lino Munoz
Cynthia Gonzalez
 
Jakub Bitman
Alzbeta Basova 
Kenichi Hayakawa
Misaki Matsutomo
 
Bye
Anders Kristiansen (13)
Julie Houmann (13)
 
Kim Ki Jung
Jung Kyung Eun 
Max Schwenger
Carla Nelte
 
Bye 
Peng Soon Chan (5)
Liu Ying Goh (5)
 
Lee Chun Hei
Chau Hoi Wah 
Gennadiy Natarov
Yuliya Kazarinova
 
Bye
Fran Kurniawan (9)
Shendy Puspa Irawati (9)
 
Jian Guo Ong
Yin Loo Lim 
Peter Kaesbauer
Isabel Herttrich
 
Bye
Tontowi Ahmad (3)
Liliyana Natsir (3)
 
Nico Ruponen
Amanda Hogstrom 
Chris Langridge
Heather Olver
 
Bye
Yoo Yeon Seong (11)
Jang Ye Na (11)
 
Mahmoud El Sayad
Nadine Ashraf 
Oliver Leydon-Davis
Susannah Leydon-Davis
 
Bye
Sudket Prapakamol (7)
Saralee Thoungthongkam (7)
 
Liao Min Chun
Chen Hsiao Huan 
Arun Vishnu
Aparna Balan
 
Bye 
Riky Widianto (10)
Puspita Richi Dili (10)
 
Anthony Dumartheray 
Sabrina Jaquet
Sergey Lunev
Evgenia Dimova
 
Bye
Zhang Nan (2)
Zhao Yunlei (2)

 

Player to Watch: Lin Dan, China

Michael Regan/Getty Images
Lin Dan didn’t get the best draw for this year’s BWF World Championships, but there’s no question that he could win the tournament. He isn’t one of the seeded competitors in the men’s singles bracket and could end up facing No. 5 Kenichi Tago in the second round if both players win their opening-round matchups.

Will Lin Dan win his fifth title at the BWF World Championships?

Submit Vote vote to see results
Lin has a first-round matchup against Sattawat Pongnairat and should come away with a victory. He has owned the BWF World Championships in previous years and enters Monday as the defending champion. He’s won the title at the championships four out of the last five times the tournament has been held.

The only recent year where Lin hasn’t been victorious was in 2010, when he was ousted from the tournament in the quarterfinals against Park Sung-hwan. He bounced back quickly, though, as he was crowned the champion in 2011. He’s also had a good amount of success at the Olympic Games.

Lin has won back-to-back gold medals at the Olympics, taking first place in London and Beijing. The hometown hero will have the backing of the fans, as he attempts to win his fifth career crown at the BWF World Championships. It seems likely that he’ll make a deep run in the coming days.

 

All statistics and information in this article were obtained via the official website of the 2013 BWF World Championships unless otherwise noted.

Load More Stories

Follow B/R on Facebook

Miami Heat

Subscribe Now

We will never share your email address

Thanks for signing up.